REGIONALIZM PDF Drukuj Email

Poznaj swoją małą ojczyznę

W Ośrodku Kultury w Preczowie odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z Kołem Gospodyń Wiejskich.  Panie z KGW zaprezentowały się w strojach regionalnych i opowiedziały nam z czego taki strój się składa oraz przybliżyły nam historię założenia swojej organizacji. Niesamowitą atrakcją była dla nas możliwość przymierzenia strojów, które są charakterystyczne dla naszego regionu. Prezentacja strojów zakończyła się sesją fotograficzną.

Uczniowie na spotkaniu dowiedzieli się także o zwyczajach i obrzędach świątecznych oraz o dekoracjach, które często dawniej wykonywano z najprostszych materiałów. Uczniowie mieli także możliwość poznać składniki tradycyjnych, a często zapomnianych potraw np. siemieniotka, kutia, wodzionka.

Panie przedstawiły nam również szeroka paletę sukcesów, które Koło zdobyło na przestrzeni lat.

Na zakończenie uczniowie wykonywali dekoracyjne kwiaty z bibuły. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze przy herbatce i słodkiej przekąsce.

„Szlakiem kultury łużyckiej na terenie dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego”.

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą uczestniczyli dzięki zaproszeniu Muzeum Zagłębia w Będzinie w projekcie pt. „Szlakiem kultury łużyckiej na terenie dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego”.

„Ziemia księga przeszłości”
Pierwszym celem naszej wyprawy była wystawa muzealna poświęcona najstarszemu osadnictwu na terenie ziemi będzińskiej z okresu epoki kamienia i wczesnego średniowiecza.
Uczniowie mieli możliwość zobaczenia domostw, narzędzi oraz naczyń, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Poznaliśmy również zwyczaje pogrzebowe ludzi, należących do kultury łużyckiej. Duże zainteresowanie wzbudziła biżuteria, która w niczym nie przypominała obecnie używanej.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że życie w dawnych czasach wymagało od ludzi wielu umiejętności i pozbawione było wygody.

Rozmowa z archeologiem, panią Aleksandrą Rogaczewską

Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach, które prowadziła Pani Aleksandra Rogaczewska. Możliwość rozmowy z archeologiem przybliżyła uczniom cele i zadania związane z tym zawodem. Atrakcją warsztatów była możliwość dotykania eksponatów, które pochodzą z tak odległych epok historycznych jak prehistoria, starożytność czy średniowiecze.

W izbie zagłębiowskiej…

Wędrując po salach Muzeum Zagłębia w Będzinie odwiedziliśmy wystawę „Izba zagłębiowska”, w której przybliżono  nam dawne zwyczaje panujące na terenie Zagłębia  dotyczące życia codziennego, wystroju domostw, używanych naczyń, narzędzi, obrzędów czy strojów. W części praktycznej uczniowie sami spróbowali wyrobić masło oraz  pracowali  na ręcznym warsztacie tkackim.

Warsztaty „Wytwarzanie biżuterii brązowej na wzór ozdób ludności kultury łużyckiej z końca epoki brązu i początków żelaza.”

Nasze kolejne spotkanie z panią archeolog polegało na własnoręcznym wytwarzaniu biżuterii i garnków glinianych. Uczniowie wykonywali ozdoby z drutu brązowego. Powstały też ciekawe opaskiczołowe.

Szkolnym opiekunem projektu była Małgorzata Borowiecka.

Tropem Kolberga-etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie ZSP nr 2 w Sarnowie uczestniczyli w projekcie pt. „Tropem Kolberga-etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego”. W ramach projektu uczniowie przeprowadzili w swoich miejscowościach wywiady zna temat: zwyczajów i obrzędów wielkanocnych, świąt Bożego Narodzenia, karnawału, zwyczajów i obrzędów związanych z narodzeniem dziecka. Wśród najaktywniejszych uczestników projektu byli: Alicja Galeja, Michał Kałuża, Jakub Sadłoń, Kacper Lupa, Marysia Skubis, Paulina Żak. Opiekunem projektu była Małgorzata Borowiecka.

PRACE UCZNIÓW:

Alicja Galeja do pobrania